Instalatéry můžete volat klidně i o půlnoci

Znáte takové ty nejapné žertíky, kdy vám zavolá neznámé číslo, dotyčná osoba se ani nepředstaví, a v klidu zavěsí, aniž by se omluvila? Může se to stát i vám, lidé jsou různí a také se různě chovají, a zkrátka to zrovna neumí lépe. Mnohem horší je to, když vás někdo takový vzbudí ve dvě hodiny ráno, nebo ještě hůře, hodinu před zazvoněním budíku.

instalatér na toaletách

Pokud tedy voláte instalatéry a očekáváte, že vám vyjdou vstříc, nezneužívejte havarijní servis k tomu, abyste jim ve tři ráno oznámili, že vám v kuchyni protéká vodovodní baterie. Takováto situace klidně počká do rána a mezitím umístíte do dřezu kbelík anebo uzavřete centrální uzávěr vody. Které situace jsou nevyhnutelné k tomu volat instalatéry i o půlnoci?

vodovodní baterie

Hlavní uzávěr vody nejde uzavřít – pokud je problém v hlavním uzávěru vody a někde vám voda protéká tak, že to začíná být nebezpečné pro obyvatele domu, pak se nezdráhejte volat ihned. Je to typická havarijní situace, co nesnese odklad.

Ucpávka v odpadu či kanalizaci – pokud dojde k zanesení odpadu v domácnosti a nejde vyčistit běžnými prostředky, postačí volat instalatéry až ráno, ale jestliže jde o prostředí, kde by to ohrožovalo lidské životy, jako např. v nemocnici, tam se opět jedná o havarijní stav.

Závada na plynovém potrubí a spotřebičích – pokud se vám porouchá karma a případný únik plynu lze řešit uzavřením hlavního ventilu, pak opět stačí volat instalatéry ráno, ale je-li cítit v domě (nebo i venku) plyn i přes uzavření ventilu, pak volejte třeba i na Štědrý den hodinu po půlnoci.

Závada na topení – instalatéři mají pod palcem i tyto situace, a závady na topném systému také mohou řešit promptně. Důvodem k obvolání instalatérské pohotovosti i v noci je situace, kdy hrozí zamrznutí vody v radiátorech v silných mrazech, kdy vysadí plynový kotel. Havarijní situací je i prasklé topení, kdy voda odtéká z topného systému do domu na podlahu a působí značné materiální škody.