Netiketa: jak se chovat na internetu


Pro soubor pravidel chování na internetu se vžil termín netiketa, ze slov net a etiketa. Jakkoli anonymní se totiž internet může zdát, tak naše chování na síti má efekt na reálné lidi a ovlivňuje reálné životy. Pro vyřešení většiny situací na webu stačí zdravý rozum a slušné vychování, i tak ale není na škodu si některá pravidla připomenout.
 dívka a intenrte

Pravidlo první: Nejsi tady sám

Jakkoli se prostředí internetu může zdát anonymní, vždy platí, že na internetu interagujeme s ostatními lidmi, a měli bychom se podle toho chovat. Víc než kde jinde na internetu tak platí otřepaná zásada, že člověk by neměl činit jiným to, co nechce, aby oni činili jemu. Zamyslete se nad tím, než budete příště psát plamenné komentáře na firemní profil, či reagovat na obsah internetového článku. A rozhodně se nenechte vyprovokovat k válce v internetové diskuzi. Nevyhrajete, a akorát se ztrapníte.
 

Pravidlo druhé: udělal bys to off-line?

Než na internetu něco provedete, zamyslete se nad tím, jak by ta samá akce vypadala v reálném světě? Přemýšlíte o vyvěšení svých smyslných fotek na svůj facebookový profil? A byli byste je připraveni vidět na plakátech v metru? Cokoli umístíte na internet, tam bude navěky, i když to smažete. Byli byste ochotni to, co píšete na web, vykřičet z vrcholu, řekněme, Eiffelovy věže? Pokud ne, je to něco, co opravdu chcete publikovat? To samé platí i pro čtení zpráv a pošty, určené někomu jinému. Pokud se nějako náhodou k cizím zprávám dostanete, prostě je ignorujte.           
 

Pravidlo třetí: čas jsou peníze

internet nás obdařil možností komunikovat nepřetržitě, v jakoukoli denní hodinu a jakkoli dlouho chceme. Pokud ale nechcete být vnímán jako internetový barbar, respektujte čas ostatních lidí. Pokud to není opravdu nutné, vyvarujte se psaní zpráv uprostřed noci, či odeslání tisíce zpráv v pěti minutách. Pokud vám někdo neodpoví do minuty, není to signál, že vás už nikdy nechtějí vidět, ale prostě se právě věnují něčemu nebo někomu jinému. Není nic otravnějšího, než otevřít zprávy a najít sérii pasivně agresivních zpráv, na které je „nutné“ odpovědět. To samé platí i pro vaši účast v diskuzních fórech. Jistě, ta jsou zde od toho, aby lidé komunikovali, ale nikdo není zvědavý na tisíc příspěvků od jediného člověka. 
s počítačem do postele 

Pravidlo čtvrté: nezneužívejte moc

Pokud se dostanete do situace, kdy máte na internetu větší kontrolu nad situací než ostatní, tak tuto sílu nezneužívejte. Například jste-li administrátorem facebookového profilu, buďte spravedliví při posuzování příspěvků, a nastavte jasná pravidla, která budou stejná pro všechny. Máte-li jako správce sítě kontrolu například nad firemními emaily, neměli byste nikdy číst soukromou poštu. 
 twitter a facebook

Pravidlo páté: tolerance

Chyby děláme všichni. Narazíte-li na webu na něco, co je podle vašeho názoru špatně, či s tím nesouhlasíte, tak na chybu klidně a věcně upozorněte. Opravdu není nutné dělat kvůli jedné chybě závěry o snížené inteligenci autora, zpochybňovat jeho vzdělání či kompetenci na web psát. Prostě řekněte, co se vám nelíbí, zkontrolujte, že došlo k nápravě, a nechte to být. Jak bylo řečeno na začátku, nejlepším vodítkem pro chování na internetu je zamyslet se, zda byste to samé udělali i v reálném světě. Své nahé fotky byste na nástěnku nevyvěsili, a neznámým lidem byste na ulici nenadávali, tak není důvod dělat to online. Anonymita internetu je silně relativní, a vaše chování na internetu tak může mít zcela reálné dopady.