3D tiskárny pro domácí použití


Co musím umět?
Obecně lze říct, že používání 3D tiskáren stále ještě vyžaduje vyšší znalost práce s počítačem a určitou kutilskou zručnost. Je samozřejmě možné pořídit si i model téměř úplně bezúdržbový, ovšem cena se v takovém případě pohybuje někde kolem $1000. Pokud váháte, nezbývá než začít dokumentací a informačními videy.
3d model
Poměr cena/výkon
Ceny tiskáren se dle výrobců pohybují zhruba mezi $150 až po již zmíněných $1000. Modely se samozřejmě liší velikostí, ale třeba i hlučností a kvalitou tisku, nicméně už kolem
$300 lze pořídit velmi kvalitní stroje s ohledem na cenu a kvalitu tisku, byť je nutné počítat s tím, že tady se ještě neobejdeme bez nutných domácích úprav a ladění. Světově uznávané a výborně hodnocené jsou takétiskárny české značky, kde je nemalou výhodou i podpora ve formě návodů a diskusního fóra.
Naopak se spíše nedoporučují levné modely čínské výroby, které v některých případech lákají na nadupaný vzhled a vysokou kvalitu tisku, dokáží ale překvapit třeba samovznícením. I tady je tedy na místě pozorně pročíst veškerou dokumentaci a především recenze uživatelů.
3d tisk
Cena se odvíjí také od maximální velikosti tiskové plochy. Je ale nutné zvážit, že kvalitní tiskárna s plochou třeba jen 10x10x10 cm bude dělat méně problémů než tiskárna, kde se větší tisková plocha projeví na méně kvalitních součástkách jinde.
Komunita
Zkušenosti ostatních 3D tiskařů jsou velmi užitečným zdrojem informací nejen pro ty, kteří s tiskem teprve začínají. Ve většině případů totiž postupuje každý začátečník podle metody pokus – omyl a teprve na těchto fórech se vlastně dozví, proč.
V neposlední řadě zde lze získat

  • zdroje již hotových, odladěných modelů, které pak stačí stáhnout a následně hned vytisknout.
  • Programy, ve kterých je možné nakreslit si model vlastní. Některé jsou zdarma, za jiné je nutné notně zaplatit.
  • Triky. Tisknout lze například i formy na odlévání z kovu, případně gumy či některých druhů pryskyřice.

Tiskové struny
Tisknout lze různými druhy plastu podle požadované odolnosti a také náročnosti na tisk. Nejjednoduššími materiály jsou asi PLA, následně PETg a ABS. Je ale možné zvolit i materiály pružné nebo naopak zpevněné (karbonové nebo kovové příměsi).
Pokud jde o barvy, levněji vyjde samozřejmě tisk jednobarevný. Existuje samozřejmě ale i možnost vícebarevného (více možností provedení). Pro začátek je ale nejvhodnější tisknout jedinou barvou struny a výsledný produkt doladit akrylovými barvami za pomoci štětce nebo airbrushové pistole.
zelená lodička
Tisk jako zábava
Práci na 3D tiskárně lze považovat za v pravém smyslu koníček, protože pořízením tiskárny to teprve začíná. Při pročítání různých fór začnete určitě chtít vylepšovat a upravovat to, co už máte a s čím nejste spokojeni. Tiskárny, které jsou založené na opensource technologiích, to samozřejmě umožňují, takže odměnou za proniknutí do celého 3D tisku pro vás bude nejen naprostá soběstačnost v jakékoliv výrobě, ale třeba i upgrade vlastními vytisklými díly.