3D tiskárny pro domácí použití

190x300-1.gif


Co musím umět?
Obecně lze říct, že používání 3D tiskáren stále ještě vyžaduje vyšší znalost práce s počítačem a určitou kutilskou zručnost. Je samozřejmě možné pořídit si i model téměř úplně bezúdržbový, ovšem cena se v takovém případě pohybuje někde kolem $1000. Pokud váháte, nezbývá než začít dokumentací a informačními videy.
3d model
Poměr cena/výkon
Ceny tiskáren se dle výrobců pohybují zhruba mezi $150 až po již zmíněných $1000. Modely se samozřejmě liší velikostí, ale třeba i hlučností a kvalitou tisku, nicméně už kolem
$300 lze pořídit velmi kvalitní stroje s ohledem na cenu a kvalitu tisku, byť je nutné počítat s tím, že tady se ještě neobejdeme bez nutných domácích úprav a ladění. Světově uznávané a výborně hodnocené jsou takétiskárny české značky, kde je nemalou výhodou i podpora ve formě návodů a diskusního fóra.
Naopak se spíše nedoporučují levné modely čínské výroby, které v některých případech lákají na nadupaný vzhled a vysokou kvalitu tisku, dokáží ale překvapit třeba samovznícením. I tady je tedy na místě pozorně pročíst veškerou dokumentaci a především recenze uživatelů.
3d tisk
Cena se odvíjí také od maximální velikosti tiskové plochy. Je ale nutné zvážit, že kvalitní tiskárna s plochou třeba jen 10x10x10 cm bude dělat méně problémů než tiskárna, kde se větší tisková plocha projeví na méně kvalitních součástkách jinde.
Komunita
Zkušenosti ostatních 3D tiskařů jsou velmi užitečným zdrojem informací nejen pro ty, kteří s tiskem teprve začínají. Ve většině případů totiž postupuje každý začátečník podle metody pokus – omyl a teprve na těchto fórech se vlastně dozví, proč.
V neposlední řadě zde lze získat