3D tiskárny pro domácí použití


Co musím umět?
Obecně lze říct, že používání 3D tiskáren stále ještě vyžaduje vyšší znalost práce s počítačem a určitou kutilskou zručnost. Je samozřejmě možné pořídit si i model téměř úplně bezúdržbový, ovšem cena se v takovém případě pohybuje někde kolem $1000. Pokud váháte, nezbývá než začít dokumentací a informačními videy.
3d model
Poměr cena/výkon
Ceny tiskáren se dle výrobců pohybují zhruba mezi $150 až po již zmíněných $1000. Modely se samozřejmě liší velikostí, ale třeba i hlučností a kvalitou tisku, nicméně už kolem
$300 lze pořídit velmi kvalitní stroje s ohledem na cenu a kvalitu tisku, byť je nutné počítat s tím, že tady se ještě neobejdeme bez nutných domácích úprav a ladění. Světově uznávané a výborně hodnocené jsou takétiskárny české značky, kde je nemalou výhodou i podpora ve formě návodů a diskusního fóra.
Naopak se spíše nedoporučují levné modely čínské výroby, které v některých případech lákají na nadupaný vzhled a vysokou kvalitu tisku, dokáží ale překvapit třeba samovznícením. I tady je tedy na místě pozorně pročíst veškerou dokumentaci a především recenze uživatelů.
3d tisk
Cena se odvíjí také od maximální velikosti tiskové plochy. Je ale nutné zvážit, že kvalitní tiskárna s plochou třeba jen 10x10x10 cm bude dělat méně problémů než tiskárna, kde se větší tisková plocha projeví na méně kvalitních součástkách jinde.
Komunita
Zkušenosti ostatních 3D tiskařů jsou velmi užitečným zdrojem informací nejen pro ty, kteří s tiskem teprve začínají. Ve většině případů totiž postupuje každý začátečník podle metody pokus – omyl a teprve na těchto fórech se vlastně dozví, proč.
V neposlední řadě zde lze získat

  • zdroje již hotových, odladěných modelů, které pak stačí stáhnout a následně hned vytisknout.
  • Programy, ve kterých je možné nakreslit si model vlastní. Některé jsou zdarma, za jiné je nutné notně zaplatit.
  • Triky. Tisknout lze například i formy na odlévání z kovu, případně gumy či některých druhů pryskyřice.

Tiskové struny
Tisknout lze různými druhy plastu podle požadované odolnosti a také náročnosti na tisk. Nejjednoduššími materiály jsou asi PLA, následně PETg a ABS. Je ale možné zvolit i materiály pružné nebo naopak zpevněné (karbonové nebo kovové příměsi).
Pokud jde o barvy, levněji vyjde samozřejmě tisk jednobarevný. Existuje samozřejmě ale i možnost vícebarevného (více možností provedení). Pro začátek je ale nejvhodnější tisknout jedinou barvou struny a výsledný produkt doladit akrylovými barvami za pomoci štětce nebo airbrushové pistole.
zelená lodička
Tisk jako zábava
Práci na 3D tiskárně lze považovat za v pravém smyslu koníček, protože pořízením tiskárny to teprve začíná. Při pročítání různých fór začnete určitě chtít vylepšovat a upravovat to, co už máte a s čím nejste spokojeni. Tiskárny, které jsou založené na opensource technologiích, to samozřejmě umožňují, takže odměnou za proniknutí do celého 3D tisku pro vás bude nejen naprostá soběstačnost v jakékoliv výrobě, ale třeba i upgrade vlastními vytisklými díly.

Samoovládací kamiony brázdí americké silnice


Samořídící nákladní vozy společnosti Uber se již začaly prohánět po amerických silnicích, prozatím pouze ve státě Arizona, kde slouží pro přepravu zboží na dlouhé vzdálenosti. Tento revoluční typ vozidla zahájil svůj provoz v listopadu roku 2017. Pro případ nouze je za volantem každého vozu usazen řidič s příslušnou licencí, aby převzal kontrolu nad jeho řízením. Společnost Uber se tímto počinem opět přiblížila svému vytouženému cíli, a to nahrazení člověka za volantem kamionu příslušnou technologií.
silnice v poušti
V květnu roku 2017 byla uvedena na trh mobilní aplikace Uber Freight umožňující rezervaci nákladních vozů pro přepravu různých druhů zboží a poštovních zásilek. Sama společnost Uber, spravující samořídící kamiony prostřednictvím své pobočky Advanced Technologies Group, však prozatím neposkytla konkrétní informace o počtu dosud uskutečněných cest, šíři svého vozového parku, ani druzích zboží, které převáží.
V praxi vypadá celý proces přepravy následovně. Kamiony společnosti Uber odvážejí a následně opět přivážejí návěsy na příslušné překladiště, kde je přebírají samoovládací nákladní vozy, které se následně vydávají na cestu na dlouhou vzdálenost. Naproti tomu ostatní řidiči společnosti nasedají za volanty řadových kamionů určených pro přepravu zboží na kratší vzdálenosti.
trucker a východ slunce
Kamion naložený pivem
Firma započala testování takzvaných autonomních vozů v roce 2016 a první dodávka zboží se uskutečnila ve státě Colorado v říjnu téhož roku, kdy po absolvování dvousetkilometrové cesty převezl příslušný vůz náklad v podobě dvou tisíc pivních bas. Kamion s návěsem vybaveným kamerami, radary a senzory snímajícími cestu vyrážel z Fort Collins a svou pouť zakončil po dvou hodinách v Colorado Springs. Stal se tak historicky prvním autonomním kamionem, který uskutečnil takovouto cestu v rámci nákladní dopravy.

Navigace – nepostradatelný pomocník


Snad každému z vás se již stalo, že jste někdy někde zabloudili. V dnešní době by se vám takovéto strasti vůbec nemusely přihodit, pokud si pořídíte navigaci. Ta vás zaručeně dovede do cíle, ať už jedete autem či jdete pěšky. Tento nepostradatelný pomocník je vhodný na cestách u nás po České republice, ale také v zahraničí.
navigace v autě
Navigace do auta
1.       Externí – tato navigace se do automobilu dokupuje zvlášť, a můžete ji snadno přenášet i mezi více auty. Navíc si ji v době, kdy automobil opouštíte, vezmete s sebou, takže vám ji zloději neukradnou. Další výhodou je to, že vám neblokuje rádio, i to, ji můžete umístit kamkoliv potřebujete. Má snazší možnost aktualizace map, a můžete ji zkrátka jednoduše vyměnit za jiný, modernější model. Její cenová relace je zpravidla levnější než u navigace interní.
kompas na mapě
2.       Interní – ta je již zabudovaná v palubní desce automobilu. Hůře se přepíná mezi zobrazením map a rádia, ovšem vypadá mnohem elegantněji. Sledovat navigaci však musíte jen tam, kde je v palubní desce zapuštěna. Aktualizace map je zde složitější, dovede to pouze výrobce automobilu. A výměna za jiný model také není možná.

Pěší navigace
Pokud rádi chodíte na výlety či túry pěšky, určitě se vám bude navigace také hodit. Dokáže vás totiž snadno dovést do vytyčeného cíle, aniž byste zabloudili. K tomuto účelu vám snadno poslouží klidně i externí navigace do auta. Ukáže vám totiž vaše body zájmu i pěší cíl. Navigační programy dnes ale můžete mít neustále u sebe, například v telefonu či v tabletu. Ty vám nabízejí hned několik řešení, přídavných funkcí a více navigačních programů v jednom přístroji.
mapa v tabletu
Nepostradatelný pomocník
Pokud se rozhodnete cestovat, až už autem nebo pěšky, určitě si nezapomeňte na cestu přibalit tohoto nepostradatelného pomocníka. Navigace vás neježe dovede do vytyčeného cíle, ale pomůže vám najít také místo k zaparkování, benzinku pro dotankování paliva, restauraci v čase oběda, ale také spoustu zapomenutých uliček, do kterých byste se jinak nedostali. Díky ní se vyhnete kolonám a dalším nepříjemným situacím na cestě.

Počítačová myš v historii

Tak úplně první zmínka je naprosto přesně z prvního října někde kolem roku 1910 až 1999. Byla použita v informačním šapitó Járy Cimrmana. Ehm. No nic, nyní vážně.

Douglas C.Engelbart si jednou na nějaké konferenci načrtl něco, co mělo komunikovat s monitorem. Tehdy ještě CRT obrazovkou. Jenže tenkrát byl jeden počítač velký jako kinosál.
příslušenství k počítačům

Teprve později pak týž člověk vyrobil hranatou krabičku se dvěma kolečky a jedním knoflíkem. A začalo se tomu říkat myš. To vše v roce devatenáct set šedesát jedna.

Zpočátku to byla opravdu nevzhledné hranaté krabice s dvěma, či třemi velkými tlačítky. O nějaké ergonomice nemohlo být ani řeči. Natož o tom, že by se vám vešla do dlaně.
počítačová myš

První ergonomickou myš měl pravděpodobně Microsoft. A protože do dlaně vešla, začalo se jí říkat „mýdlová“. Té asi jako první netrčely tlačítka ven, ale byly součástí povrchu myši. To se stalo v roce devatenáct set osmdesát sedm.

A v roce tisíc devět set devadesát je na světě první operační systém, který je pro myš stvořený. Je to Windows 3.0. Ten jako první zobrazoval na obrazovce grafické prostředí, tedy ikony, nu a s těmi se lépe pracovalo s myší.

Posléze společnost Agilent představila myš se senzorem, čímž vlastně skoro zrušila používání podložek pod myš a posunula její vývoj zase směrem nahoru.

Následně již přicházely myši jen a jen vylepšované, v podstatě zachovávající tvar.

Nyní si můžete vybrat z neuvěřitelného množství. S kabelem nebo bez kabelu. S příslušným počtem tlačítek, a většinou již všechny s laserem. Ty s kuličkou na spodní straně již asi znají jen pamětníci. Také cena se upravila, tu nejobyčejnější pořídíte klidně do padesáti korun a ta nejdražší nemá strop.

Zvyšuje se jejich citlivost, snižuje váha, zlepšuje se jejich vzhled. A to všechno díky pánovi ze začátku našeho článku.

Na závěr možno ještě napsat, že jsou pokusy nedělat klasické myši, ale ve tvaru joysticku. Uvidíme, zda se ujmou. 

 

Když svítit, tak maximálně úsporně

Na světě je mnoho zajímavých technologií, které stojí za promyšlení. Pokud uvažujete nad žárovkami LED, určitě je znáte ve smyslu jejich výhod. Pokud byste však chtěli znát naopak nevýhody, můžete očekávat jen minimum, které je však bohužel nutné. Příkladem může být pro někoho vysoká pořizovací cena tohoto osvětlení, což je však záležitost, kterou je nutné brát s nadhledem. Přeci jenom, jakmile jednou do tohoto světelného zdroje zainvestujete, postupně se vám bude daná investice vracet. Toho můžete náramně využít a v ideálním případě vybavit těmito moderními světelnými zdroji celou svou domácnost. Nejenom, že tak ušetříte skutečně maximum peněz, ale k tomu všemu se nestane, že byste plýtvali elektrickou energií.ledlamp

Všechno je to o vašem odhodlání

Možná si nyní myslíte, že nemá cenu investovat do tohoto moderního osvětlení, když to staré slouží naprosto bez problémů. Při řešení této problematiky je však vždy nutné koukat na to, kolik peněz můžete ušetřit. V rámci čísel je možné hovořit až o 80% úspoře v souvislosti se starým osvětlením. Jak můžete vidět, určitě se vyplatí přemýšlet o tom, co vám mohou žárovky s LED technologií mohou nabídnout.

Začněte investovat co nejdříve

Jistě již nyní přemýšlíte nad těmi velkými úsporami. Abyste však nějaké mohli dosáhnout, bude potřeba pořádně zainvestovat. To bude dobré učinit ve společnosti s odborníkem, který vám může poradit, co je pro vaše potřeby to nejlepší. Na základě rady pak budete moci nakupovat konkrétní vybavení, které se vám bude líbit jak ve smyslu dané úspory, ale také samotného designu. Z něj totiž ucítíte, že jde o moderní prvek, který je vhodný pro všechny typy interiérů. Není se proto důvod obávat jakékoliv změny v ohledu osvětlení, neboť LED žárovky vám vždy přinesou pouze samé výhody, a právě o tom to je.clamp