Jak je to s nákupem společnosti?

Otázka v úvodníku je zcela jasná. Ptá se, zda pokud si koupím společnost s ručením omezeným, mi nehrozí v budoucnosti něco, co mě potrestá za to, že jsem si společnost, nezaložil vlastními silami, nebo si ji nenechal založit někým, kdo je v tomto oboru odborník.

Je dobré nejdříve vše zjistit

Odpovědět se dá lišácky. Záleží na tom, jaký způsob nákupu společnosti zvolím. Jestli ji koupím od někoho kdo končí s podnikáním, nebo si koupím společnost s ručením omezeným, takzvanou ready made, která byla za účelem rychlého prodeje přímo založena.

V tom je propastný rozdíl.

I kdyby mi společnost s ručením omezeným nabídl člověk, kterého dobře znám, dejme tomu i přítel, je na místě určitá míra nedůvěry. Ano, přítel byl v podnikání úspěšný, a ano, je dnes velice vážně nemocný, takže v podnikání už nikdy nebude pokračovat. Ano, důvěřujete mu. Ale důvěřujete mu jako kamarádovi, příteli. Jedno přísloví však říká, že máš-li kamaráda, nepotřebuješ nepřítele. Naráží na to, že kamarád tak trochu počítá s léty vybudovanou důvěrou. A v tom může být problém.

Ne, nepodezírám vašeho přítele z nějakých nekalých úmyslů. Nemusí jít o jeho přání se společnosti co nejdříve zbavit a mít klid na boj se svou nemocí. Dokonce, možná právě díky této nemoci, kdy veškeré myšlenky jdou stranou, jaksi pozapomněl na letitý závazek, kdy si jeho společnost pořídila nebankovní závazek, který podle dohodnutých podmínek je splatný jednorázově za dva roky.

S ready made neprohloupíte

To je příklad oné nebezpečné varianty. Příběh je přitažený za vlasy, ale jde o to naznačit, že nákupem cizí, fungující společnosti nikdy nevíte, kolik kostlivců se skrývá ve skříni a kdy se na vás vysypou. Pokud si koupíte ready made společnost, tyto obavy mít nemusíte. Ready made společnosti, jsou založeny jako společnosti na prodej Companiesandoffices.cz. Nemají tedy žádné skryté závazky a žádnou historii. Tu budete tvořit až vy.