Jak na kašel za pomoci bylinek?

O lidovém léčitelství slyšel jistě každý a tušíme, že léčivé bylinky mnohdy pomohou. Ale pohodlnější je pro nás zajít do lékárny, spolknout nějakou tu pilulku a jít dál. Nikdo nepřemýšlí nad tím, že tato léčiva jsou často plná chemie a šla by nahradit přírodními produkty. Samozřejmě nechci říkat, že bylinky vyléčí vše, ale pojďme se podívat, které z léčivých bylin se používají při léčbě kašle.

Jitrocel je bylina usnadňující odkašlávání. Zároveň je hojivá a desinfikuje, proto se listy přikládaly k ranám. Často se setkáme s jitrocelovým sirupem, někdy v kombinaci s mateřídouškou.
Divizna je skvělá pro odhlenění dýchacích cest. Nejlépe společně s jitrocelem pomáhá ke zvlhčení kašle.

Podběl se používá opět pro odhlenění, zejména je-li třeba suchý kašel zvlhčit. Bylina pomáhá vytvořit na sliznici ochranný slizový povlak a tím pomáhá odkašlávání.
Mateřídouška desinfikuje, zklidňuje a dobře rozpouští hleny. Používá se při léčbě kašle i bolestí v krku.
Majoránka se používá spíše při léčbě suchého kašle, bolestí v krku a rýmy. Navíc zklidňuje žaludek a je vhodná jako prevence střevní chřipky.

Meduňka se používá spíše jako doplněk čajových směsí – zklidňuje sliznici a tlumí kašel. Tato bylinka je obecně zklidňující, lze ji použít také na podrážděný žaludek, infekce trávicího traktu apod.
Hluchavka usnadňuje odkašlávání, přidává se tedy do čajových směsí proti suchému a dráždivému kašli.
Lípa mírně odhleňuje , podporuje pocení a uklidňuje, opět je to tedy spíše pomocná bylina přidávaná do čajových směsí pro léčbu suchého kašle.

Řepík je protizánětlivá bylina v případě problémů bakteriálního původů. Proto se přidává do čajových směsí pro pomoc při léčbě bolestí v krku a angíny.
Černý bez pomáhá při léčbě horních cest dýchacích a při chřipkových onemocněních. Navíc podporuje pocení a je vhodný také jako prevence těchto onemocnění.
Dobromysl je více známý jako oregáno. Používá se při různých virózách a při bolestech v krku, které vedou až ke chrapotu.

Byliny se většinou používají v kombinaci. Zalijte si polévkovou lžíci směsi vřelou vodou, nechejte pod pokličkou cca 10 minut odstát a popíjejte třikrát denně. Uvidíte, že po pár dnech si uvědomíte, že problémy odeznívají i bez průmyslových preparátů. Ale zapomeňte na sáčkové čaje ze supermarketu a vydejte se raději do prodejny se zdravou výživou pro sypaný čaj. Přeji hodně zdraví!