Zdravá duše ve zdravém těle

Skutečnost, že má psychická pohoda velký vliv na naše tělesné zdraví, je neměnná a je na ní hodně pravdy.
Návaly stresu, velkého napětí, deprese, úzkosti nebo syndromu vyhoření, můžou značně ovlivnit i to, jak bude fungovat vaše tělesná schránka. Později se to podepíše na vašem zdraví jako takovém, čemu se však můžete hravě vyhnout, pokud si jednou za čas řeknete, že budete „OFF“.
zelenina s ovoce a ořechy

1                   Pro pohodu vaší psychiky

Není nic neobvyklého, pokud i vás trápí psychické potíže díky množství nahromaděného vyčerpání a stresu nebo nespokojenosti v partnerství, práci nebo v životě. Mnoho lidí se nedokáže poprat s tlakem a zátěží všech povinností a smutku, který jich trápí a schovávají ho v sobě do doby, než zjistí, že už nemůžou dále fungovat.
V takovém případě máte 2 možnosti, jak z toho ven:
·        Dopřát si (zaslouženou) dovolenou, sbalit si věci a vypadnout na chvíli pryč, abyste nasbírali energii, která vám tolik schází.
·       Vyhledat pomoc odborníka v případě, že víte, že váš problém chvilkový odpočinek nespraví. Není to ostuda, ale neocenitelná pomoc, protože specialista vám pomůže poskládat vaše myšlenky do celku, který bude dávat smysl.
sympatická černovláska

2                   Pro vaše tělesné zdraví

Jestli chcete mít opravdu zdravé tělo, je načase se více začít zajímat o to, co vám prospívá a co naopak – škodí. V neustálém shonu už od počátku vašeho dne, možná nemáte tolik času ani energie věnovat se jídelníčku, který tvoří základ úspěchu. Ovšem je to krok, který byste měli absolvovat v případě, že chcete žít dlouhý, hodnotný a zdravý život.
Bezesporu je potřeba:
·        Vyhledávat potraviny, které jsou bohaté na živiny, minerály a bílkoviny. Snažte se vyhýbat obloukem polotovarům, rychlému občerstvení a vysoce kalorickým jídlům, které jsou chudé na hodnotné látky, ale naopak bohaté na tuky a prázdné sacharidy.
·         Začněte více cvičit, hýbat se, věnovat volnou chvilku sportovní aktivitě nebo třeba jen procházce na čerstvém vzduchu. Mluví se o tom hodně a nemluví se to nadarmo, věřte, že každý pohyb má své opodstatnění a přinese vám zdravé tělo, které toužíte mít.

Jak na kašel za pomoci bylinek?

O lidovém léčitelství slyšel jistě každý a tušíme, že léčivé bylinky mnohdy pomohou. Ale pohodlnější je pro nás zajít do lékárny, spolknout nějakou tu pilulku a jít dál. Nikdo nepřemýšlí nad tím, že tato léčiva jsou často plná chemie a šla by nahradit přírodními produkty. Samozřejmě nechci říkat, že bylinky vyléčí vše, ale pojďme se podívat, které z léčivých bylin se používají při léčbě kašle.

Jitrocel je bylina usnadňující odkašlávání. Zároveň je hojivá a desinfikuje, proto se listy přikládaly k ranám. Často se setkáme s jitrocelovým sirupem, někdy v kombinaci s mateřídouškou.
Divizna je skvělá pro odhlenění dýchacích cest. Nejlépe společně s jitrocelem pomáhá ke zvlhčení kašle.

Podběl se používá opět pro odhlenění, zejména je-li třeba suchý kašel zvlhčit. Bylina pomáhá vytvořit na sliznici ochranný slizový povlak a tím pomáhá odkašlávání.
Mateřídouška desinfikuje, zklidňuje a dobře rozpouští hleny. Používá se při léčbě kašle i bolestí v krku.
Majoránka se používá spíše při léčbě suchého kašle, bolestí v krku a rýmy. Navíc zklidňuje žaludek a je vhodná jako prevence střevní chřipky.

Meduňka se používá spíše jako doplněk čajových směsí – zklidňuje sliznici a tlumí kašel. Tato bylinka je obecně zklidňující, lze ji použít také na podrážděný žaludek, infekce trávicího traktu apod.
Hluchavka usnadňuje odkašlávání, přidává se tedy do čajových směsí proti suchému a dráždivému kašli.
Lípa mírně odhleňuje , podporuje pocení a uklidňuje, opět je to tedy spíše pomocná bylina přidávaná do čajových směsí pro léčbu suchého kašle.

Řepík je protizánětlivá bylina v případě problémů bakteriálního původů. Proto se přidává do čajových směsí pro pomoc při léčbě bolestí v krku a angíny.
Černý bez pomáhá při léčbě horních cest dýchacích a při chřipkových onemocněních. Navíc podporuje pocení a je vhodný také jako prevence těchto onemocnění.
Dobromysl je více známý jako oregáno. Používá se při různých virózách a při bolestech v krku, které vedou až ke chrapotu.

Byliny se většinou používají v kombinaci. Zalijte si polévkovou lžíci směsi vřelou vodou, nechejte pod pokličkou cca 10 minut odstát a popíjejte třikrát denně. Uvidíte, že po pár dnech si uvědomíte, že problémy odeznívají i bez průmyslových preparátů. Ale zapomeňte na sáčkové čaje ze supermarketu a vydejte se raději do prodejny se zdravou výživou pro sypaný čaj. Přeji hodně zdraví!

Zjistěte si, na co přispívá Vaše zdravotní pojišťovna

Veřejné zdravotní pojištění je solidární systém, který umožňuje, aby komukoli z nás byla kdekoli na území České republiky poskytnutá základní (u nás poměrně obsáhlá) zdravotní péče. Bez ohledu na to, kolik přispíváte. To není málo – myslím, že málokdo z nás si dokáže představit, kolik by stála běžná kontrola u obvodního lékaře, natož pak náročný zákrok u specialisty. Zdravotní pojišťovny nabízí svým klientům ale i další programy a bonusy.

Mnoho z nás má přesný přehled o výhodách své zdravotní pojišťovny a mnoho lidí kvůli konkrétním výhodám změnilo zdravotní pojišťovnu. Víte ale jistě, jaké programy nabízí Vaše pojišťovna? A využíváte těchto programů? Co vlastně mohou pojišťovny svým klientům všechno nabízet?


Příspěvky na pomůcky určitým skupinám pacientů

Pojišťovny často přispívají určitým skupinám pacientů na pomůcky, které jim ulehčí život s jejich nemocí. Jedná se typicky o diabetiky a celiaky, kterým jsou poskytovány příspěvky např. na speciální stravu nebo pomůcky důležité pro diabetiky. Důvod je jednoduchý. Tyto věci bývají dost nákladné a přispíváním na jejich nákup může pojišťovna omezit své další náklady na léčbu těchto nemocí.


Programy prevence

Tyto programy mají podobný motiv jako předchozí skupina příspěvků. Jedná se o příspěvky na pohybové aktivity, které podporují zdravý životní styl, nebo třeba příspěvky na trénink paměti u seniorů, které mají také prodloužit jejich aktivní život. Někdy pojišťovny hradí nákup vitamínů. Dalšími podobnými programy jsou ty zaměřené na odvykání kouření nebo příspěvky na diagnostiku různých onemocnění (typicky rakoviny kůže, tlustého střeva, prsu, …) pro rizikové skupiny. Ozdravné pobyty pro určité skupiny pacientů jsou vlastně také formou prevence.

Očkování

Obsáhlou kapitolou jsou příspěvky na očkování proti různým chorobám – typicky proti chřipce, žloutence, meningitidě, klíšťové encefalitidě a dalším chorobám. V tomto případě většinou přispívají pojišťovny více na očkování u dětí. A i zde je nutné říci, že příspěvkem na očkování si pojišťovny snižují riziko dalších vysokých výdajů na léčbu těchto chorob, je to tedy oboustranně výhodný obchod.

Samozřejmě zde shrnujeme jen nejrozšířenější formy příspěvků. Je tedy nutné seznámit se s konkrétními programy Vaší pojišťovny a podmínkami, které bývají někdy obsáhlé. Stojí ale za to si zjistit, jestli by vám pojišťovna nepřispěla třeba na něco, co pravidelně provozujete. Nebo Vás její programy inspirují ke zdravějšímu životnímu stylu.

Rakytník – dotek zdraví z přírody

V posledních letech je čím dál častěji vidět výrobky za rakytníku – rakytníkové džemy, bonbony, lízátka, sirupy a další. Mluví se o tom, jak je zdravý a jak bychom ho měli zahrnout do svého jídelníčku. Co je to tedy vlastně za rostlinu?

Rakytník řešetlákový je keřík s nažloutlými květy a typicky oranžovými plody. Původně se vyskytoval v Číně, Mongolsku, Nepálu a Indii, dnes je již pěstován i v Evropě a Asii (u nás spíše jako okrasná a ovocná rostlina). Má rád sluníčko, ale jinak je to v podstatě velice otužilá rostlina snášející i velké mrazy a není náročná na kvalitu půdy. Z pěstování je nejzajímavější asi sbírání plodů, protože jsou na krátkých stopkách a špatně se sbírají. Na původních stanovištích na Sibiři se tedy nechávaly plody zmrznout a potom se jednoduše setřepaly.

V léčitelství je rakytník známý již dlouho na území Mongolska, Sibiře a Číny – používal se při léčbě plic, jater a kloubů. Dále pomáhá proti zahlenění a zánětům plic, hojení sliznic a žaludečních vředů. Obsahuje vitaminy B1, B2, B6, B3, B5 (kyselina listová), vitaminy C, D, E a K, Je to tedy opravdu bohatý zdroj různých vitamínů.

Z rakytníku se většinou vyrábí tyto produkty:
·         Rakytníkový sirup
Sirup obsahuje vitamin C, provitamin A, vitaminy skupiny B, vitaminy D, F,K a P. Díky tomu se používá při chřipce, infekcích, žaludečních potížích a při nedostatku vitamínů obecně. Podle některých zdrojů posiluje imunitu, odolnost proti stresu a působí proti bakteriím a virům.
·         Rakytníkový likér
Jedná se o macerát – plody jsou naloženy do alkoholu po dobu 8-14 měsíců. Likér má poté tmavě hnědou barvu a medovou chuť.
·         Rakytníkový džem
Ten se vyrábí často z rakytníku a bobulí hlohu jednosemenného. Takto vyrobený džem ale nelze požívat dlouhodobě nebo nadměrně jako běžné džemy.

Rakytník má údajně až 10x více vitaminu C než pomeranč a mnoho dalších léčivých látek, proč ho tedy nevyužít v zimních měsících pro posílení imunity!

Oblíbený alkoholický nápoj pro zdraví i lepší náladu

Pokud i vy už jste si oblíbili některý druh vína ať už bílé, růžové nebo červené, tak zavítejte na , kde na vás čeká spoustu báječných článků, díky kterým se dozvíte spoustu zajímavých informací, které jsou nějakým způsobem spjaty s vínem. Zjistíte, že nepijete jen tak obyčejný alkoholický nápoj, ale že zároveň také děláte něco pro svoje zdraví. Dozvíte se s jakým jídlem kombinovat červené a s jakým bílé víno. Budete si vědět rady s tím, které se více hodí k masu, které zase k sýrům, a podobně. Pokud věnujete svůj čas přečtení pár zajímavých článků o tomto alkoholickém nápoji, budete chytřejší o spoustu užitečných informací ze světa vína. Víno je nejen chutný a lahodný alkoholický nápoj, který v sobě skrývá tisíce různých chutí, ale je to současně také do jisté míry lék, když se pije v rozumném množství. Léčí nejen bolavou, smutnou a zklamanou duši, ale také má blahodárný vliv třeba na srdce a cévy. Není to tedy báječné, že pitím alkoholu můžete zároveň také udělat něco dobrého pro vaše zdraví? Ovšem jak se říká – všeho s mírou.

Poznejte víno více do hloubky a rozšiřte si o něm obzory

Zapomeňte na chvíli na to, jak vaše oblíbené víno chutná a voní, ale pojďte se dozvědět také něco o jeho hluboké historii, o způsobu pěstování a sklizni, o tom jak poznat kvalitní produkt a další zajímavé věci. Díky obohacujícím článkům přijdete taky na kloub dokonalým chutím, kterých docílíte správným spojením s vhodným jídlem. Zjistěte také, jak se hrozny sklízí a zpracovávají v různých oblastech v Čechách i v zahraničí. Dejte si i vy občas nějakou tu skleničku. Potěšte vaše chuťové buňky doma s partnerem, nebo s přáteli na nějaké akci nebo si vyrazte do některého ze sklípků pro ještě větší zážitek z pití vína.

Vzorové jídelníčky

Ani si nedovedete představit, kolik lidí by v dnešní době dalo cokoliv za to, aby dokázali shodit nějaké to kilo. Bohužel něco takového pro některé nemusí být vůbec snadné. Hubnutí je ovlivněno hned několika faktory, které někdy není možné ovlivnit.
Jestliže chcete shodit a přejete si to více než cokoliv jiného, pak věříme, že se vám alespoň pár kil shodit podaří. Je ale potřeba neztrácet naději.
Každý moc dobře ví, že takové hubnutí rozhodně není běh na krátkou trať. Ba právě naopak. Jestli je tedy něco, co budete skutečně potřebovat, pak je to pevná vůle. Bez ní to bohužel daleko nedotáhnete. Rozhodně ale nezoufejte.
jídla na talíři
Pokud existují věci, které vám se shozením alespoň pár kil pomohou, pak je to pohyb a také změna jídelníčku. Bez toho to prostě nejde.
Je pravda, že v dnešní době můžete na internetu narazit na velkou spoustu článků, které hovoří o všelijakých dietách, které bohužel ve výsledku stejně nefungují.
Jestliže je ale něco, co by vám mohlo pomoci, pak je to jídelníček, který bude sestavený na míru.
Rozhodně byste se ale neměli spoléhat na vzorové jídelníčky https://www.prodietix.cz/vzorove-jidelnicky-proteinova-dieta, které naleznete volně na internetu. Pokud byste se podle nich začali stravovat, mnohdy byste nemuseli shodit vůbec nic. Ba právě naopak. Něco takového jistě nebude vašim cílem.
borůvková snídaně
Bylo by mnohem lepší, kdybyste kontaktovali někoho, kdo se zabývá sestavením jídelníčku na míru. Takový člověk vám pomůže shodit vaše přebytečná kila a vy již konečně budete moct být se sebou spokojeni. Je ale skutečně potřeba takového člověka kontaktovat. Sám od sebe vás jistě nekontaktuje.
Nejlepší bude, když si někoho takového vyhledáte přes internet, kde máte možnost přečíst si na tuto osobu recenze a podle toho se rozhodnout, zda vám daná osoba vyhovuje nebo budete raději hledat dále.
Určitě se jedná o možnost, kterou může využít skutečně každý, kdo by se sebou rád něco udělal.

Jak být psychicky zdravý

Psychika je v životě velmi důležitá. Bez psychického zdraví se vám nebude lehce uzdravovat z běžných nemocí, nebudete se cítit odpočatě a nic vás pravděpodobně nebude bavit. Pokud nechcete vyrůstat a žít se sklony k psychickým nemocem, stačí si občas pročistit hlavu. Z těchto nápadů si můžete vytvořit i rutinu, nebo nějaký koníček.
            Rozhodně pomáhá jóga, u které se soustředíte hlavně na cviky a dýchání. Tuto činnost můžete provozovat pravidelně, můžete jezdit na víkendy s jógou a poznávat nové lidi. Míst, kde se dá jóga provozovat, je snad nekonečno, stejně tak si můžete vybrat denní dobu. Nejlépe se vám bude cvičit během východu či západu slunce.
lesní cesta
            Meditujte každý den, třeba i jen 10 minut, a vaše hlava se bude cítit svěže napořád. Meditace není o tom, jak dlouho ji provozujete. Někdo potřebuje 3 hodiny, jiní pár minut. Nemusíte samozřejmě každý den, ale občas je dobré si zameditovat. Oddechnete si, proto je nejlepší meditovat ke konci dne, kdy už na nic nemusíte myslet.
            Choďte na procházku, například právě při východu či západu slunce. Nejlépe choďte do přírody, třeba do lesa. Budete na čistém vzduchu a mimo okolní vlivy. Pravděpodobně i mimo signál, tudíž se ocitnete v tom nejčistším prostředí. Ale opatrně na zvířata, samozřejmě.
            Kupte si občas něco čistě pro radost. Dělat si radost je nutnost a pokud se cítíte otráveně, něco si kupte. Tím, že si uděláte radost, vám vlivy z celého dne přijdou téměř zbytečné a vy se opět budete cítit svěže.
jóga na molu
            Taktéž si hledejte na každém dni, či měsíci/týdnu drobnosti, za které jste vděční. Sepište si je, malujte je, kreslete, je to jedno, hlavně na ně myslete a buďte za ně rádi. Uvidíte, že se nějaké najdou a z drobností se nakonec stanou základy pro váš úspěšný start.
            A samozřejmě spěte. Pokud se cítíte špatně, může to být nedostatkem spánku a ten vám v práci ani ve škole nic dobrého nepřinese. Stejně po stresové situaci se běžte vyspat, aby vaše hlava mohla hodnotit situaci z jiného úhlu.

Termální lázně

Ne každý je nadšencem do aktivních dovolených. Mnozí si rádi pořádně odpočinou a zapomenou na svoje starosti, což se samozřejmě vždycky hodí. Je tedy dobré přemýšlet nad tím, jaká volba dovolené by v takovém případě mohla být vhodná.
Termální lázně mohou nabídnout opravdu mnohé. Jedná se o něco, co ocení nejeden člověk, protože je zaručen výborný odpočinek. Každý tak může vyzkoušet vířivky, různé bazény a další možnosti koupání. K dispozici jsou mnohdy také masáže či sauny, takže si i Vy můžete dopřát čistokrevný odpočinek.
budapest lázně.jpg
Vyberte si to pravé

Pokud jste se tedy pro termální lázně rozhodli a chcete se do nich vydat, rozhodně byste měli začít volbou vhodné destinace. Je dobré si uvědomit, že nejen v zahraničí můžete najít to pravé, ale zajisté objevíte možnosti i v rámci naší země. Je totiž na každém, jak daleko bude chtít cestovat.

Vybírat je dobré nejen podle destinace, ale také podle toho, zda Vám vybraná volba dokáže nabídnout vše, co byste mohli požadovat. Je tedy dobré si promyslet to, jaké jsou vlastně Vaše představy a podle toho vybírat.
termální lázně.jpg


To nejlepší pro Vaše zdraví


Nabídka je pestrá, a proto nemusí být problém najít takovou destinaci, která bude vyhovovat Vašim představám a požadavkům, o tom nepochybujte. Termální lázně nejsou pouze vhodnou volbou v případě, že si chcete odpočinout, ale také v případě, že Vás trápí různé zdravotní problémy. V takovém případě Vám může takový pobyt pomoct s bolestí kloubů či regenerací po nedávné operaci.
Užijte si to nejlepší

Je tedy na každém, pro co se rozhodne, destinací existuje opravdu mnoho. I Vy si tak můžete užít příjemné chvíle, které budou odpovídat Vašim představám. Výborně si odpočinete, zapomenete na svoje starosti a hodíte vše, co by Vás mohlo trápit, alespoň na pár dní za hlavu. Odpočinete si tedy nejen po fyzické stránce, ale také po té psychické.

Péče, kterou není dobré podceňovat

Někdy dokáží život člověka zkomplikovat takové věci, se kterými dopředu nepočítal, na to se můžete spolehnout. Pokud někdo Váš blízký onemocní, je to velice nepříjemný problém, zvláště v případě, když se jedná o takovou chorobu, která v dnešní době nemá léčbu.
lidé v parku
Alzheimerova choroba je přesnou ukázkou něčeho takového trpí jí především starší lidé, není ale výjimkou, že se objeví u někoho mladého. Tato choroba napadá mozek člověka, takže daný jedinec začne postupně zapomínat. Jednoho dne přestane poznávat svoji rodinu, dalšího dne zapomene, jak si má udělat čaj. Nakonec se všechno dostane do takového stádia, že zapomene i to, jak by se o sebe měl postarat. V takovou chvíli je přímo odkázán na svoje blízké, kteří by mu měli poskytnout tu nejlepší péči. Někdy to ale není možné, zvláště když jeho blízcí pracují a mají mnoho povinností. Jen tak odejít ze zaměstnání prostě mnohdy není možné, a proto je dobré vědět, že existují i jiné možnosti.
vnoučata s prarodiči
Chtějte to, s čím budete spokojeni
Věřte tedy tomu, že pokud moc dobře víte, že nedokážete poskytnout takovou péči, jakou by si daný člověk zasloužil, tak je dobré využít toho, co tu pro Vás je. Domov alzheimer je naprosto ideální volbou, na kterou se můžete spolehnout, protože když do něj nemocného umístíte, tak si můžete být jistí tím, že se dočká takové péče, kterou si skutečně zaslouží.
Personál je totiž nadmíru zkušený, protože péče o takto nemocné pro něj není něčím novým, a proto si můžete být jistí tím, že všechno bude tak, jak by to mělo být, a Vy si s ničím nebudete muset dělat starosti. Samozřejmostí je i to, že kdykoliv můžete svého blízkého navštívit, na to se spolehněte.