Zjistěte si, na co přispívá Vaše zdravotní pojišťovna

Veřejné zdravotní pojištění je solidární systém, který umožňuje, aby komukoli z nás byla kdekoli na území České republiky poskytnutá základní (u nás poměrně obsáhlá) zdravotní péče. Bez ohledu na to, kolik přispíváte. To není málo – myslím, že málokdo z nás si dokáže představit, kolik by stála běžná kontrola u obvodního lékaře, natož pak náročný zákrok u specialisty. Zdravotní pojišťovny nabízí svým klientům ale i další programy a bonusy.

Mnoho z nás má přesný přehled o výhodách své zdravotní pojišťovny a mnoho lidí kvůli konkrétním výhodám změnilo zdravotní pojišťovnu. Víte ale jistě, jaké programy nabízí Vaše pojišťovna? A využíváte těchto programů? Co vlastně mohou pojišťovny svým klientům všechno nabízet?


Příspěvky na pomůcky určitým skupinám pacientů

Pojišťovny často přispívají určitým skupinám pacientů na pomůcky, které jim ulehčí život s jejich nemocí. Jedná se typicky o diabetiky a celiaky, kterým jsou poskytovány příspěvky např. na speciální stravu nebo pomůcky důležité pro diabetiky. Důvod je jednoduchý. Tyto věci bývají dost nákladné a přispíváním na jejich nákup může pojišťovna omezit své další náklady na léčbu těchto nemocí.


Programy prevence

Tyto programy mají podobný motiv jako předchozí skupina příspěvků. Jedná se o příspěvky na pohybové aktivity, které podporují zdravý životní styl, nebo třeba příspěvky na trénink paměti u seniorů, které mají také prodloužit jejich aktivní život. Někdy pojišťovny hradí nákup vitamínů. Dalšími podobnými programy jsou ty zaměřené na odvykání kouření nebo příspěvky na diagnostiku různých onemocnění (typicky rakoviny kůže, tlustého střeva, prsu, …) pro rizikové skupiny. Ozdravné pobyty pro určité skupiny pacientů jsou vlastně také formou prevence.

Očkování

Obsáhlou kapitolou jsou příspěvky na očkování proti různým chorobám – typicky proti chřipce, žloutence, meningitidě, klíšťové encefalitidě a dalším chorobám. V tomto případě většinou přispívají pojišťovny více na očkování u dětí. A i zde je nutné říci, že příspěvkem na očkování si pojišťovny snižují riziko dalších vysokých výdajů na léčbu těchto chorob, je to tedy oboustranně výhodný obchod.

Samozřejmě zde shrnujeme jen nejrozšířenější formy příspěvků. Je tedy nutné seznámit se s konkrétními programy Vaší pojišťovny a podmínkami, které bývají někdy obsáhlé. Stojí ale za to si zjistit, jestli by vám pojišťovna nepřispěla třeba na něco, co pravidelně provozujete. Nebo Vás její programy inspirují ke zdravějšímu životnímu stylu.