Ještěd a Liberecko

Pokud nevíte, kam se vydat na dovolenou, nebo třeba jen na jednodenní výlet, určitě se vydejte na Ještěd. Tato překrásná a velmi známá rozhledna vám nabídne jedny z nejkrásnějších výhledů nejen po okolí Liberce. Pokud je krásné počasí, zahlédnete nedaleké Jizerské hory, Orlické hory, Český ráj, České středohoří, Německo, Polsko, Prahu, Křivoklátskou vrchovinu, ale také Krkonoše a jejich slavnou nejvyšší horu Sněžku.

·         Co je to Ještěd
Ještěd je hora, kterou najdete jihozápadně od Liberce. Je to tamní nejvyšší vrchol, který dosahuje výšky 1012 metrů nad mořem. Na vrcholu této hory se nachází známý televizní vysílač ve zvláštním architektonickém stylu, který nabízí nejen občerstvení v restauraci, ale také ubytování v hotelu. V okolí Ještědu se nachází rozlehlý přírodní park a rozsáhlé lyžařské středisko.

·         Jak nahoru?
Na vrchol Ještědu se můžete vydat jednou z několika tamních turistických tras, která vás provede krásnou nezapomenutelnou přírodou.
Komu se nechce šlapat do kopce, může si zvolit snadnější způsob dopravy. Tamní lanovka je jednou z nejpřitažlivějších dopravních zajímavostí Liberce.

Do historie se zapsala už tím, že byla vůbec první lanovkou v Čechách. Jde o unikátní dvoukabinovou lanovku, která jezdí na principu kyvadlového systému. Jedna kabina uveze až 35 lidí. Její rychlost je 36 km/hod., a cesta na Ještěd tak trvá 4 minuty, takže se cestou nahoru můžete kochat výhledy. Dříve lanovka nesloužila jen k přepravě turistů, ale také k zásobování horkého hotelu i k přepravě zranných turistů.

·         Lyžařské středisko Ještěd
Lyžařské středisko na Ještědu leží ve výšce 1000 metrů. Je skvěle přístupné, už jen proto, že tam jezdí tramvajová linka z Liberce. Pyšní se mnoha sjezdovými tratěmi, lanovkami, vleky a skokanskými můstky. Nabízí kvalitní lyžování nejen pro začátečníky i pokročilé. V roce 2009 se zde konalo dokonce mistrovství světa v lyžování.