Stonehenge v Čechách? Ano, proč ne…

Asi tři kilometry od Karlštejna dnes stojí Stonehenge. Nevěříte? Pojďte se tam s námi podívat. Stojí to za to, čeká na nás totiž překrásná procházka kouzelnou krajinou, která určitě stojí za to. Na jejím konci nás bude čekat náš vytčený cíl – Stonehenge.

Opravdový anglický Stonehenge je komplex kamenných kruhů, který se nachází asi 13 kilometrů od městečka Salisbury v Jižní Anglii. Tato stavba megalistického kruhu o průměru 110 metrů byl vybudovaný někdy kolem roku 3100 před naším letopočtem.

V Čechách je to sice jen napodobenina anglického kamenného Stonehenge, přesto bychom si pohled na něj neměli nechat ujít. Tato obří kopie slavné svatyně Stonehenge ze Salisburské pláně nyní stojí ukrytá mezi lesy v okolí obce Mořinka.

Jak se Stonehenge do Čech dostal?
V této malebné krajině ji postavila britská společnost Film United, která se rozhodla, že právě v těchto místech bude natáčet ve spolupráci s barrandovskými ateliéry historický seriál Britannia. Filmové kulisy za miliony korun vyrostly kolem lomu Velká Amerika a v jeho nejbližším okolí.

Seriál Britannia
Tento desetidílný historický seriál by měl být jeden z největších tuzemských projektů. Bude se odehrávat v prostředí Velké Británie v dobách ještě před naším letopočtem. Světoznámý kamenný komplex Stonehenge bude v tomto seriálu hrát velkou roli. Na natáčení se podílejí nejen známí zahraniční herci, ale také některé známé české tváře. Televizní vysílání tohoto seriálu se začne vysílat ve druhé polovině roku 2017. V budoucnu se můžeme těšit, že se objeví i na našich obrazovkách.

Lom Velká Amerika
Velká Amerika je vápencový lom a je největším ze zdejších lomů. Lom je nyní zatopen bezodtokovým jezerem, které láká lidi ze širokého okolí ke koupání svou průzračně čistou vodou. Koupání je zde ale přísně zakázáno, a to především z důvodu možnosti úrazu, neboť přístupová cesta je velmi nebezpečná. Přesto je tento kaňon vyhledávaným turistickým místem.