Nádherné zbarvení motýlů


Pokud rádi chodíte na procházky, jistě si všímáte těch nádherně zbarvených motýlů. Tito drobní tvorové nám nabízejí překrásnou pastvu pro naše oči. I když se jedná vlastně o hmyz, určitě nad nimi takto nikdo z vás nepřemýšlí. Spíše nás na nich uchvacují jejich nádherně zbarvená křídla. Věděli jste ale, že se za jejich extrémním zbarvením vlastně skrývá ochranné maskování před jejich predátory a soupeři?

motýlek

Motýlů je na celém světě opravdu mnoho, napočítat jich můžete až 180 000 druhů. Někteří jsou jen tak obyčejní, jiní vypadají jako pestrý květ. Jejich krása je však pomíjivá, stačí totiž, aby zatřepali křídly, a jsou pryč. Jejich barevná křídla se skládají z drobných šupinek, které se navzájem překrývají jako tašky na střeše. Když se od nich odrazí sluneční světlo, můžete mít pocit, jako by se jejich křídla přímo třpytila. To ale způsobují jejich barevné pigmenty, což jsou vlastně chemické látky, které nesou barvu.

motýl

Nejatraktivnější skupina hmyzu

Pro svou pestrou krásu jsou motýli na výsluní zájmů laiků, amatérů i profesionálních entomologů. A tak je o nich dávno dobře známo, že své zbarvení motýli přizpůsobují především proti svým potencionálním nepřátelům. Příroda jim nadělila celou paletu barev i škálu nejrůznějších vzorů, které mají za úkol jejich predátory odradit a varovat je, že se jim jako pochoutka rozhodně nehodí. Jejich časté výrazné a výstražné zbarvení má mít za úkol protivníka vystrašit, odradit a zajistit si tak čas k ústupu.

příroda

Klamání tělem

Jejich největšími nepřáteli jsou ptáci, ale také pavouci. Před nimi se musí motýli nejčastěji maskovat. Proto mají motýli často na křídlech vzory, které imitují do široka otevřené oči, což má vyvolat úlek a pocit nadřazenosti a dominance. Tyto vzory jsou hluboce zakořeněny ve vědomí predátorů, kteří si je předávají z generace na generaci. Setkat se ale také můžete s imitacemi nejrůznějších podobizen či nebezpečných živočichů.