Naučte se hospodařit s finančními prostředky

Víte, proč si každý podnik, nebo firma vypracovává finanční plán na celý rok a na jednotlivé měsíce? Víte, že i rodina takový plán zhotovuje? A víte, že i Vy byste se měli osobnímu finančnímu plánu věnovat? I když zatím žijete single.
nápad plán akce.jpg
Už jen ten odborný termín: finanční plán vypovídá, o čem to asi bude.
Ačkoliv nepatříte k lidem, kteří rádi plánují, s osobním finančním plánem byste měli udělat výjimku.
·         Vyvarujete se života z ruky do huby.
·         Získáte větší přehled o svých finančních prostředcích.
·         A nebudete muset koncem každého měsíce žebrat u svých rodičů o pár stovek, abyste měli na chleba.
Měli byste učinit následující kroky:
1.       Nejprve si dejte na papír výši veškerých příjmů, které pravidelně dostáváte. Vyjasníte si tak Vaši výchozí pozici pro osobní finanční plánování.
2.       Samozřejmě, že si musíte také zapsat pravidelné měsíční výdaje, jako je nájemné, stravné, jízdné. A to si pěkně spočítejte.
3.       Tento bod se týká finančních prostředků, které zbývají a se kterými můžete cíleně pracovat. To znamená, že si z nich můžete založit penzijní spoření, čímž se zařadí do pravidelných měsíčních výdajů. Ale také si z nich můžete vytvořit týdenní hromádky na Vaši zábavu, jako je kultura, nebo jiné společenské akce. Z nich ale také musíte umět ušetřit, třeba na dovolenou. A rozhodně nezapomeňte ani na ošacení.
peněženka bez peněz.jpg
Možná si řeknete, že byste museli vydělávat, jako Rothschild, abyste všechno mohli hradit a ještě spořit. Ale rodiče vždycky říkali: Žij, na co máš. To je i Váš případ! Nemůžete si žít nad poměry, když na to nemáte.
Když si osobní finanční plán vytvoříte a naučíte se podle něj hospodařit, uvidíte první výsledky. A věřte, že budete na sebe pyšní, když s penězi vyjdete a nebudete muset obtěžovat rodiče. Nakonec není jejich povinností Vás živit, když máte své vlastní příjmy!
A to, že se budete muset uskrovnit, tak ano, s tím musíte počítat!