Projevy a prevence zvětšené prostaty

Zvětšená prostata nejvíce postihuje muže ve věku od 50 let, ale výjimkou nejsou ani mladší ročníky. Prostata je orgán, který je uložený pod močovým měchýřem a skrze něj prochází močová trubice. Prostata produkuje sekret, který je součástí ejakulátu a jeho tvorba je ovlivňována mužským pohlavním hormonem testosteronem. Zvětšená prostata je naštěstí nezhoubné onemocnění, které má za vinu několik zdravotních obtíží.

panáček

Vzhledem k tomu, že zvětšená prostata tlačí na močovou trubici, nejčastěji se toto onemocnění projevuje zeslabením proudu moči a proud bývá přerušovaný. Zpozorněte však, pokud vás močení pálí nebo řeže. V takovém případě se může jednat o infekci, která sice může být komplikací zvětšené prostaty, ale přímo s ní nesouvisí. Tato infekce by měla být co nejdříve zaléčena. Dalším příznakem zbytnělé prostaty je, že člověk se také často setkává s pocitem nedokonalého vyprázdnění. Je to dáno valem, který se vytváří v močovém měchýři v důsledku tlačení prostaty. Kapsa za valem je naplněna močí a proto člověk mívá častější nutkání na močení. V některých případech může dojít až k inkontinenci moči.

muž v nesnázích

Prevencí výskytu zvětšené prostaty je dodržování správné životosprávy. Měli byste se vyhýbat stresu, hodně spát, denně se věnovat fyzické aktivitě, nekouřit a nepřejídat se. Zvláště si pak dejte pozor na potraviny, které obsahují fytoestrogeny (sója, luštěniny, vojtěška). Ve vyšším věku to s těmito potraviny rozhodně nepřehánějte. Diabetici by také měli dodržovat doporučené diety a pokyny lékařů a správné používání a dávkování inzulinu. Některé byliny vám mohou při výskytu nemoci pomoci. Tyto volně prodejné preparáty obsahují prospěšné přírodní látky a mohou sloužit i jako prevence. Mezi těmito bylinami najdete dýňová semínka, semena kopřivy, žita, měsíčku lékařského, třapatky nachové a úzkolisté a květ bílé borovice a africké slivoně.