S hypotékou bydlí každý

Sehnat si bydlení v dnešní době není i je problém. To víme všichni. Není to složité díky tomu, že je nabídek různých nemovitostí, které si můžeme pořídit, spousta, v čemž se současná situace významně liší od té, jež tu bývala za totality, kdy byty nebyly nebo ‚nebyly‘, ovšem současně je to komplikované kvůli tomu, že se takové domy a byty nepřidělují nikomu automaticky z vůle vrchnosti a musíme si je tedy kupovat, a to za ceny, nad nimiž zůstává rozum stát.

Dnes si prostě můžeme vybrat, v čem chceme bydlet, a pak vyřešit, jak to zaplatit. A s tím placením máme nejvíce starostí, protože ty miliony vesměs našetřené nemáme a jen tak je ani dohromady nedáme.

truhlička mincí

A proto se nemovitosti velice často kupují na hypotéku. Což je půjčka, u níž si člověk vezme spoustu peněz, za které se zaručí nemovitostí, a pak ji splácí po dlouhou řadu let.

Tak to tedy chodí u domů a bytů, které si lidé kupují do soukromého vlastnictví. Někdy si člověk vezme takovou hypotéku v bance, někdy třeba u nebankovní společnosti, a pak v takové nemovitosti, kterou si pořídí, žije, jako by tato byla jeho vlastní. Byť se tato stává jeho majetkem teprve tehdy, když je hypotéka splacena.

smotaná eura

Jenže nemovitosti jsou, jak už zaznělo, neskutečně drahé. A leckdo na ně nejen nemá peníze vlastní, ale nemá třeba ani takové příjmy, aby dokázal splácet hypotéku. A tak se leckdy stane, že dotyčný nemůže sehnat vlastní byt ani na hypotéku, již by také nezvládal.

A je to zoufalá situace? Svým způsobem ano, svým způsobem ale také ne. Protože když někdo nemá na to, aby si vzal hypotéku na koupi nějakého bytu do soukromého vlastnictví, může se rozhodnout i pro levnější, a tedy dostupnější alternativu. Dnes už totiž může také zaplatit nebankovní hypotéka družstevní byt FAHD. I když je to s těmi družstevními nemovitostmi komplikovanější, co se jejich vlastnictví týká, lze i tyto nebankovní hypotékou financovat. A vzhledem k tomu, že jsou družstevní byty levnější než ty soukromé, se na ně logicky i hypotéka sežene snáze. A bydlení v družstevním bytě je přece skoro stejné jako v tom vlastním.