Neusněte na vavřínu. Použít se dá totiž i v domácnosti

Bobkový list zná každý, kdo se pohybuje v kuchyni. Využití však najde i v medicíně. Díky tomu, že je levný a dostupný po celý rok, přidat se dá i do léčivých směsí nebo i jen samostatně, zejména na bolavá záda, klouby a pohybový aparát. Vlastně tak jde o levný a zároveň drahocenný poklad pro celou rodinu. Důležitým aspektem pro jeho použití je zelenkavá barva a pevná struktura listu, takže v podstatě se nedrobí. Po roce uskladnění, i když je sušený, ztrácí svoji účinnost. Již v dávných dobách naši předkové věděli, že je vavřín, který se stal symbolem vítězství, malým zázrakem. Je totiž bohatý na vitamíny, hlavně A, B, C a kyselinu listovou, také na bílkoviny, třísloviny a vlákninu. Minerální látky jsou hojně zastoupeny v podobě hořčíku, zinku, mědi a mnoho jiných.
alexandrijský vavřín
Bobkový list také působí dezinfekčně a podporuje trávení. Lidé s diabetem 2. typu by jej měli zařadit do jídelníčku, neboť napomáhá ke snížení hladiny cukru v krvi.

Na bolavá záda se osvědčil bobkový olej. Kdo nechce utrácet v bylinkovém obchodě, lze si ho připravit o doma. Návodů, jak na něj, je hned několik. Například: do olivového oleje vložíme několik listů vavřínu, avšak nejvíce pět. Necháme týden louhovat a poté slijeme do čisté lahvičky o objemu asi 250 mililitrů. Uchovávat je třeba v chladu a temnu, stačí sklep nebo špajz. Využití je možné i obyčejným slunečnicovým olejem, účinek bude stejný, jen vůně nebude tak příjemná. Po takovém domácím pomocníkovi lze tedy sáhnout kdykoliv po celý rok.
bobkový list
Na revma a bolesti kloubů je dobrá tinktura, kdy 50 gramů listů se zalije alespoň 70% lihem a minimálně den nechá louhovat. Poté se přilije půl litru olivového oleje, vloží se do vodní lázně a šest hodin zahřívá. Nakonec se přecedí a může se začít potírat na postižená místa. Moli v šatně nebo mouce? Pro listy vavřínu žádný problém. Stačí na ramínko nebo do špajzu umístit pytlíček s několika kousky této rostliny, pozor ale, po třech měsících aroma vyprchá, takže je potřeba je vyměnit.

 

Co děláš, to dělej rád


Pokud nejste vyznavačem tvz. gaučinku, dokážete svůj volný čas aktivně naplnit, ať už jde o činnosti, které bystří mozek nebo zlepšují motorické schopnosti či dokáží vypilovat fyzičku. Všechny takové činnosti, obvyklé či méně obvyklé označujeme jako hobby nebo-li koníček. Prostě koníčky a zájmy nám přináší samá pozitiva, a to nejen našemu tělu, ale i duši.
chlapec a klobouk
Co s načatým večerem
Zaplnit volný čas zálibou můžete nejen doma v soukromí, ale i v různých kroužcích a klubech, které navštěvují větší skupinky lidí.
vázání květin
Sportovat, založit sbírku nebo složit puzzle?
Sportbyl, je a bude zájmem všech věkových kategorií a nemusíte být zrovna špičkový atlet a trhat rekordy, pohyb by vám měl především přinášet radost a potěšení. Cizímu jazyku se můžete začít učit vlastně kdykoliv, základem je, domluvit se, a to se pak může hodit při cestování do cizích krajů, příjemné tak spojíte s užitečným. Pro partu lidí jsou určeny společenské hry, zabaví se jimi především děti, ale užijí si je i dospělí. Kromě kladného vlivu na paměť a představivost si tak všichni užijí spoustu legrace. Pro ty, kteří tráví chvilky rádi sami, chtějí zaměstnat hlavu a ruce zároveň a přitom se odreagovat, jsou ideální volbou puzzle. Pokud rádi shromažďujete věci, zaměřte se na něco konkrétního a staňte se sběratelem. Lidé sbírají možné i nemožné, od známek, pohledů, tácků až třeba po motocykly. S každým novým kouskem do sbírky se něco nového dozvíte a navíc se se svými přírůstky můžete pochlubit nejen svým nejbližším, ale i na sociálních sítích nebo uspořádat výstavu.
Kniha nikdy nezklame
Kniha – nejlepší přítel člověka. Četba je prostě báječný koníček, dá se provozovat kdekoliv a kdykoliv, titulů je nepřeberné množství a ten správný si najde každý. Navíc kniha kromě rozšíření slovní zásoby umožňuje i únik z reality všedních dnů.  Kromě klasických knih jsou v dnešní době velice populární čtečky.  
Je libo trochu hudby?
Co Čech, to muzikant. Ti šťastnější z vás, kdo mají hudební sluch, mohou zúročit své schopnosti a nadání hraním na hudební nástroje nebo zpěvem. Nemusíte být profesionálové, stačí, když vám hudba přinese radost a dokážete s ní potěšit i ostatní.
Zlaté české ručičky
Ruční práce jsou nejčastější zálibou nejen žen, ale i mužů, prostě není nad šikovné ručičky. A vlastnoručními výtvory tak můžete obdarovat své nejbližší. Vyrobit se dá téměř cokoliv a z čehokoliv a fantazii se meze nekladou. 

Originální květináče


V našich domácnostech se najde jistě veliké množství předmětů, které běžně skončí v odpadkovém koši. Některým z těchto věcí přitom můžeme vdechnout úplně nový život. Ptáte se jak? Prostě tyto předměty proměníte v něco naprosto nového a také užitečného. Kupříkladu květináč. Mnohé z těchto originálních květníků jsou vhodné pouze do zahrady, jiné zase na poličku. Recyklace v domácnostech je trend současnosti, neboť produkovat do nejméně odpadu je velice užitečné. A v mnoha případech i praktické a někdy i estetické. Například takováto domácí výroba květináčů.  

květináče z plechovek
Květináč z plechovky

Plechovky, které si pro výrobu květináčů připravíte, mohou být jakékoliv. Použít můžete kupříkladu plechovky od masa
o   od párků
o   od kompotů
o   od konzervovaných omáček
o   od polévek
Plechovky budou sice postupem času zevnitř rezivět, ale proces to není příliš rychlý. Pokud se mu přeci jenom chcete vyhnout, používejte květináče z plechovek pouze jako dekorační prvek, do kterého voda nepoteče. Plechovky postačí jednoduše natřít barvou, která je vhodná na kov, a potom již můžete přidávat další barevné dekorativní prvky. Mohou to být i rozličné drobné nalepené dekorace, jako jsou kupříkladu: pentličky
o   mušle
o   obrázky
o   kamínky
o   korálky
o   knoflíky
Ideální je pro toto dekorování použít tavnou lepící pistoli, ale pokud ji nemáte, nevadí. Použít je možné k lepení i vteřinové, či jiné kvalitní a dobře držící lepidlo.

květináč ze staré pneumatiky
Květníky z pneumatik

Jako nejjednodušší řešení využití starých pneumatik jako květníku se jeví jejich použití namísto skruže. Pokud máte dost trpělivosti, je možné staré pneumatiky použít na výšku, kdy je zavěsíte, anebo seskládáte na sebe.

Truhlík z palet

Z palet je možné si vytvořit také závěsný truhlík.  Zcela postačí, pokud u palety z rubové strany podbijete prkýnky spodní strany.
o   Další z možných materiálů se také dají využít na výrobu květníků. Například taková skořápka z kokosu udělá radost v pokoji, ale i venku na terase. Zavěšený květináč z kokosu vypadá velice efektně a navíc přírodně.

Kámen v zahradě


Kámen je v zahradě nezbytným prvkem, ať už jako stavební prvek, který je k vidění například na zídkách anebo terasách, případně jako dekorační výzdoba zahrad. Zrovna tak jsou na zahradu vhodné k využití i rozličné kamenné prvky, které původně sloužily k jinému účelu. V zeleni zahrady se efektně vyjímají naprosto všechny odstíny kamene, od světle okrové barevnosti, až po tmavě šedou barvu kamenů. Jindy je možné použít do zahradního prostředí nově opracovaný kámen.  Stejně tak je vhodný starýkámen, který bychom získali například z rozebraných staveb, by mohl působivě vynikat v zeleni zahrady. Obojí z těchto kamenných prvků se hodí kupříkladu na výstavbu zahradních zídek, plotových sloupků, terásek u domů, vyrovnání terénu, anebo také chodníčků a cestiček.

kamenné dekorace
Starý kámen jako dekorační prvek

Ještě zajímavější se jeví použít staré mnohaleté kamenné prvky, které původně sloužily jinému účelu a použít je jako nový dekorační, či užitný komponent na zahradě, jako například kamenné žlaby z chléva, které se mohou klidně proměnit na květinové truhlíky. Ze starého mlýnského kamene je možné využít jako desku zahradního stolu. Starý sloupek, anebo torzo z plastiky lze použít jako dekorativní prvek.

kamenná lavička
Kamenné truhlíky z koryt

Rozměrná kamenná koryta, a stejně tak jako menší napáječky, které dříve sloužily ve chlévech pro krmení a napájení dobytka, si v dnešních dnech nacházejí na zahradách uplatnění kupříkladu jako truhlíky. Tyto jsou potom vhodné k osázení trvalkami, anebo zakrslými jehličnany. Skvěle se takto vyjímají na trávníku pod okny domu, na zápraží dveří, nebo i u plotu či vrátek do zahrady. Pokud jsou to rozměrná koryta, mohou se stát i malými vodními nádržkami, do kterých vysadíme vodní rostliny. Anebo je lze také využít coby zásobárny dešťové vody, kterou později použijeme na zalévání zeleninových záhonků. Do koryt lze také naaranžovat zajímavě vypadající kameny či křivolaké větve.

Zvířátka ze špalků v zahradách


Líbí se vám dřevěné sošky zvířátek, která jsou často k vidění na zahrádkách? Pokud si i vy chcete vytvořit svoje vlastní sošky, aby se usadily i ve vaší zahradě, postačí vám různě silné špalky dřeva, které mají hladkou i hrubou kůru. Potom už použijte svoji bohatou fantazii a můžete začít tvořit. Jestliže mají vaše sošky zvířátek přežít na zahradě několik sezón, je dobré nejprve povrch sošek opatřit bezbarvou impregnací, například přípravkem na impregnaci krovů. Hotové sošky zvířátek potom v zahradě postavíme nejlépe na placatý kámen, nízkou zídku, anebo dřevěný sloupek, aby soška odspodu nenavlhla.

špalky v zahradě
Začneme tvořit

Na výrobu sošky zvířátka si připravíme:
·         Různě veliká polena.
·         Větve z různých stromů o různé síle.
·         Slabé větvičky stromů.
·         Praporovou tyčku.
·         Vruty a hřebíky.
·         Venkovní Balakryl v bílé a černé barvě.
·         Přímočarou pilu.
·         Vrtačku.
·         Sekeru a kladivo.
·         Tavnou pistoli.
·         Metr a tužku.
špalek s pěknou kresbou
Zajíček
Tělo na zajíčka zvolíme z kmínku o průměru okolo dvaceti centimetrů. Ideálně se hodí barevnější dřevo, které pochází z ovocného stromu.
·         Ovál hlavy zajíčka vytvoříte šikmým seříznutím kmínku.
·          Uši vytvoříte tak, že uříznete ze slabšího kmínku hodně šikmý plát. Čím bude řez kmínku šikmější, tím budou uši zajíce delší.
·         Vzniklé uši upevníte k hlavě zajíčka pomocí vrutů, anebo hřebíků.
·         Nohy zajíce utvoříte z větví, které přiříznete podle potřeby. Nohy zajíce potom s tělem spojíte vruty, nebo přilepíte lepidlem.
·         Oči, čumáček, zuby a vousy zajíce nakonec namalujete akrylovou barvou na seříznutý špalek.
obličej na špalku
Ježek
Na tělo ježka budete potřebovat polínko o průměru okolo dvaceti centimetrů. Čumák ježka zašpičatíte například řetězovou pilou. Na konec čumáku upevníte vrutem knoflík. Celé tělo ježka potom vyhlaďte smirkovým papírem. Nožky ježka vyrobíte ze čtyř slabších polínek.  Namísto bodlin ježka do tělíčka napícháte malé borové šišky. Je třeba však vybírat co nejtvrdší.

Hledáme kešky


Před rokem, když jsem řešila, co ve volném čase dělat, mě jeden z mých spolužáků přivedl k velmi zvláštní a velmi oblíbené hře. Tato hra se jmenuje Geocaching.

krabice

Jak už jsem uvedla, je to hra. Je to hra, která mění turistiku na moderní zábavu tohoto tisíciletí. Ani mě nikdy nebavilo chození po přírodě bez cíle. Nudila jsem se, i když jsem se na všechny výlety svým způsobem těšila. Když jsem však objevila kouzlo hledání pokladů v rámci této hry, totálně jsem jí propadla. Pryč jsou pro mě nudné výlety po přírodě.

Co to tedy přesně je Geocaching?

Geocaching je právě spojením sportu, hry a turistiky, při které hledáte ukryté poklady. Tedy, jsou to schránky, které můžete najít pomocí zeměpisných souřadnic. Tuto schránku neboli cache, česky také keš nebo kešku můžete najít pouze tehdy, pokud se do hry naplno zapojíte. Nehledáte totiž obyčejné souřadnice, ale většinou, abyste takovou kešku mohli najít, respektive její místo uložení, musíte rozluštit hádanku, která vás k daným souřadnicím dovede.

Úkolem těchto schránek je ukázat vám místo, které je neobyčejné. Samozřejmě je tato hra již rozšířena po celém světě. Můžete tedy tento sport provozovat například i na dovolené. V popisu keše je vysvětleno, proč je daná schránka umístěna na určitém místě a čím je toto místo zajímavé. Často jsou kešky umístěny na frekventovaných místech, a tak se hledání stává neuvěřitelnou zábavou. Sami dospělí se pak vrací do dětských let, kdy toužili hledat a nacházet poklady. To, že je poklad často obyčejnou krabičkou, ve které je papírek a tužka, díky čemuž se můžete zapsat jako nálezce, je nepodstatné.

Podstatné však je, že za účelem této hry vznikl web, kde můžete svoje kešky zaznamenávat a ostatní podpořit v tom, aby danou kešku také našli. K tomu, aby hra byla snadnější existuje i aplikace, ve které kešky přímo můžete logovat, tedy označovat místa, kde jste opravdu byli a krabičku našli.

deník

Proč mě to baví?

Pokud se ptáte, proč mě tato hra baví, mám na to jednoduchou odpověď. Každý si ve hře najde to své. Jak už jsem řekla, nebaví mě jen tak brouzdat bezduše po přírodě a často jsem se tomu i bránila. Nyní však trávím mnohem více času v přírodě. Hru provozuji se svoji pětiletou dcerou a tak si plníme sny obě.

Proč byste měli hrát hru i vy?

·         Návštěva zajímavých míst
V této hře je pravidlem, že krabička musí být umístěna na zajímavém místě. Může se jednat o zcela tradiční zajímavé místo, či o místo zcela netradiční. Protože u každé kešky najdete popis, vždy se dozvíte, čím je právě toto místo unikátní, co se zde odehrálo a proč byste měli hledat.

·         Cíl
Když má vaše procházka určitý cíl, je cesta mnohem zajímavější. Věřím, že takto to vnímá většina z nás.

·         Pohyb
Pro umisťování kešek platí pravidla. Na jednom místě třeba nesmí být více kešek než jedna. Většinou, pokud chcete být úspěšným lovcem, je výhodné vypravit se na lov pěšky či na kole, protože kešky nebývají umisťovány jen na místech dostupných autem, ale naopak v přírodě či místech, kde prostě autem nelze projet. Tedy určitě se budete hýbat, pokud zvolíte tuto hru. Protože kešky mají různé obtížnosti, může se stát, že budete muset lézt na různě nedostupná místa, tedy posílíte nejen ducha, ale i tělo.

hrad

·         Zábava
Hledání krabiček, když ho takto popisuji, nemusí vypadat nijak zábavně, ale jakmile začnete s hledáním, nebudete chtít přestat jen tak. A jak jsem také zmínila, do hry můžete zapojit i vaše děti. V některých krabičkách jsou totiž i předměty, které si můžete vzít. Ať už to jsou malé obrázky či hračky, vždy je to pro děti překvapení.

·         Soutěžení
Já jsem vždy byla velmi soutěživou osobou, takže pro mě je výzvou, že mohu sbírat kešky a tím překonávat i další kačery.
Pokud nemáte na následující dny žádný program nebo nevíte, kam vzít děti na výlet, určitě vyzkoušejte Geocaching.

Zahrajte si laser game, posilte týmového ducha!

Dámy, chcete se cítit jako Lara Croft, tak sebevědomá, sexy a ještě to umí se zbraněmi? A co muži, ti by vždycky chtěli být šlechetní zachránci žen a vlastně celého světa, za pasem pistoli, příjemný úsměv na tváři, děj, se co děj!
Tak můžeme přestat snít, a zajít si na laser game Lazerfunpraha! Samozřejmě můžete i sami nebo zkuste přesvědčit zaměstnavatele, že tato hra je skvělou stmelovací akcí, právě pro vás a vaše kolegy. Tak proč to nezkusit? Ne, ptejme se proč to zkusit!DSC8113

  • Skvělá týmová hra

Někdo se ptá, co to vlastně laser game je? Je to skupinová hra, která se odehrává v prostoru. Hrát se může ve větších či menších skupinách. Každý z hráčů má světelnou vestu a laserovou pistoli a hra může začít. Samozřejmě záleží na počtu hráčů a také typu hry, který zvolíte, ale obecně jde o to se strefit do soupeřů a bránit sebe a svůj tým, aby nebyl zasažen. Hra při, které se prostě naběháte a skvěle se u ní pobavíte.

  • Strategie v týmu

Podle typu hry si spoluhráči vymýšlí své strategie. Každý člen týmu je stejně důležitý a to si musíte uvědomit. Někdo bude rychle běhat, někdo jiný bude zase mistrem útoku ze svého úkrytu, kdo ví?

  • Odbourávání stresu

V pracovním prostředí se můžeme občas setkat i s ponorkou mezi zaměstnanci, zahlcení prací nemají náladu na žádného z kolegů. Vztahy je potřeba osvěžit tím, že spolu zažijete společné chvíle mimo pracovní prostředí. A o právě připravovaných projektech, ať nepadne ani slovo.

  • Příjemný odpočinek

Při hře si příjemně odpočinete, ale ještě než začne, můžete strávit čas v herně, kde je k dispozici stolní fotbálek nebo si zkuste zahrát pohybovou hru na Xboxu.DSC_0204

  • Osvěžující občerstvení

Po dohrání hry na vás bude čekat občerstvení a hlavně osvěžení formou studených či teplých nápojů. Při občerstvení můžete probrat své dojmy ze hry a určitě tu nejste naposledy.

Lyžařská výstroj pro dítě

I lyžování je jako spousta jiných sportů velmi zdravé. Podporuje totiž zdravý vývoj kostry a utužuje svaly. Kromě toho všeho také poskytuje aktivní odpočinek a to nejen pro dospělé, ale i pro ty nejmenší. Stejně jako jiné sporty má však svá pravidla, které je třeba dodržovat. My dnes shrneme v několika bodech, co by se opravdu mělo dodržovat, aby při lyžování nedošlo ke zranění vašeho dítěte.
oranžový lyžař

Jestliže existuje něco, na co rozhodně nesmíte zapomenout, pak jsou to správné lyže a také vázání, které je vhodné k postavě dítěte. Znamená to tedy vybrat vhodnou délku lyží a vhodné vázání k věku dítěte.

Důležité je také vybrat vhodné lyžáky. Je zapotřebí vhodná velikost.

Zapomenout byste neměli ani na hůlky, které budou správného typu. Pozor byste si měli dát zejména na rozeznávání hůlek. Jsou totiž rozděleny na běžecké nebo sjezdové.

A co takhle lyžařská helma? Ta zranění, která zasáhnou hlavu, jsou zařazeny mezi ty nejtěžší. Není žádnou výjimkou to, že dítě, které ještě tak úplně neovládá brilantní jízdu, spadne nebo do něčeho narazí. Pokud není hlava chráněna, může jít o následky, které budou fatální.

Je potřeba také chránit páteř před úrazem a seznámit samotné dítě s pravidly na sjezdovce. Nikdy by se nemělo pohybovat bez dozoru dospělého.

Pokud s vaší ratolestí budete trávit volné chvíle na sněhu, měli byste dbát ještě na jednu věc. Věk dítěte je totiž velmi rozhodující a to zejména pro náročnost. Nikdy byste po tříletém dítěti neměli chtít výkony, kterých není schopno. Lyžování by jej mohlo navíc odradit.
lidé před lavinou

Větší lyžař, kterému bude okolo šesti let, může zdolávat kratší prudké kopce. Vždy ale dítě veďte k tomu, aby neriskovalo nebo se nepředvádělo před vrstevníky. Opět je třeba použít formu hravou. To stejné platí i pro mládež, která je dospívající.

Každý věk zvládne jiné délky pobytu na sjezdovce. Malým dětem je potřeba brát vybavení. Musí mít možnost napít se nebo se najíst. Pokud se navíc promáčí, je potřeba okamžitě zařídit vše, aby se mohlo převléct.

Pamatujte si, že dítě do sportu nikdy nesmíte nutit, pokud samo nechce. Pokud se těchto rad budete držet vy i vaše dítko, bude pro vás i vaše dítě lyžování skvělou zábavou.

Jedeme na Comic-Con


Je více než jasné, že skalního fanouška obrázkových knížek a sešitů zamrazí v zádech už při hlášce „Jedeme na Comic-con“. Comic-con je akce, kde nejen akční hrdinové ožívají a skutečně chodí mezi námi. Sami se jimi dokonce můžete stát. Je možné dokonce narazit i na různé hry od PC a to až po hry deskové. Jakoukoliv kulturu fantasy světů a mnoho dalšího. Zbývá ale poslední otázka. Kam teda vyrazit?
prodej comiksů


V našem dnešním článku si představíme pár těch největších comic-conu světa.


Ten největší comiket se koná v Japonsku a to v prosinci a srpnu. Vždy jej navštěvují až půl milionu lidí. Místem konání je Tokyo. Konkrétně v bývalém kongresovém centru. Pokud patříte mezi fandy velkých očí a malých prsou, pak jste na správném místě.


Druhým největším comiketem je festival International de la Bande Dessinée d’Angoulême. Návštěvnost zde bývá okolo 250 000 návštěvníků. Festival je zaměřený převážně na komiksy a to včetně udílení prestižních komiksových ocenění.


Koncem října se v Toskánsku konal Comics and Games, obvykle se zde sejde přes 155 tisíc nadšenců. Historie tohoto festivalu se datuje až do roku 1966.


Mezi známý Comic-con patří i ten, který se tradičně koná v San Diegu. Bývá zde okolo 125 tisíc návštěvníků. Sehnat vstupenky je ale mnohdy nadlidský úkon. Pokud máte to štěstí, zážitek je nezapomenutelný.


Co se týká Comic-conu u nás, je možné zúčastnit se komiksových slavností. Pražský PragoFFest je jedním z nich. Vstupenky jsou navíc za mnohem příjemnější cenu. Cena bývá okolo 200 Kč/den. Jedná se o obdobu amerických comic-conů.
comic-con žena


Pokud patříte mezi pařmeny PC her a to tělem i duší, pak je pro vás vhodný Game Víkend ve Zborovské ulici, Praha. Můžete se těšit 24 hodin nepřetržitého hraní a turnajů v hrách jako jsou League of Legends, Hearthstone, Tekken apod.


Jediné, co již stačí, je vybrat si, kam se vydáte, rozbít prasátko nebo vyloupit banku a následně vyrazit.


Možnost, se kterou budete spokojeni

Jak trávíte horké letní dny vy a prázdniny v jednom? Je to ideální čas na dovolenou. Bezpochyby je spoustu času na trávení radostných chvil ať již se svou rodinou, tak se svými přáteli. Každý preferuje jiný druh dovolený, což je v pořádku. Někdo vyrazí na dovolenou do zahraničí za mořem, sluníčkem, all inclusivem, kde si vychutnává pohody, nic nedělání, relaxuje a odpočívá. Jiní naopak tráví dovolenou poněkud aktivněji a to například cykloturistikou, které je také věnován tento článek.
klíče opraváře.jpg

Cykloturistika je velmi oblíbenou letní aktivitou a to nejen pro dospělé, ale také pro děti. Nyní nebudeme rozlišovat zahraniční nebo tuzemskou, to zde není vůbec podstatné.

Není to tak dlouho, co jsme byli na dovolené, tuším, že to bylo Znojemsko na Jižní Moravě. Tehdy jsme jeli vlakem, vezli jsme si s sebou samozřejmě cyklistická kola, vláčeli jsme se tam asi 8 hodin s několika přestupy, protože v létě jsou samozřejmě všude výluky. Ve vlaku již byly zabudované stojany na kolo, všechno bylo ok, ale to tahání z vlaku do vlaku, to bylo velmi únavné. …
autoopravář v dílně.jpg

Další rok už jsme byli poněkud chytřejší a nechali si na auto přidělat tažné zařízení, obnášelo to akorát to, že jsme zavolali svému automechanikovi, tažné zařízení za poplatek k autu přidělal a na nás bylo jen dojít na dopravní oddělení, kde nám technický průkaz vydávali a nahlásit, že naše auto bylo opatřeno tažným zařízením. Tuto informaci je nutné zanést do technického průkazu, jinak by se nám případná policejní kontrola mohla poněkud zkomplikovat. Následně jsme si zakoupili i stojan na cyklistická kola a to se pak panečku jezdí, je to pohodlné a ani v samotné jízdě autem nás to nijak neomezuje.

Samozřejmě lze tažné zařízení využít i pro jiné účely, například na zavěšení jakékoliv káry či přívěsu. Tažné zařízení je zabudováno na furt a při cestování to usnadní mnoho práce. Tažné zařízení je tou správnou volbou , tak neváhejte a pořiďte si ho!